улица Тургеневская  0

улица Тургеневская улица Тургеневская
город Ирпень
Киевская область
Украина 08200

       Від переїзду до «Ірпіньмашу»

        Біля залізничного переїзду в Ірпені розпочинається вулиця Тургенєвська. Ще в дореволюційні часи вона була названа на честь великого російського письменника І.С.Тургенєва. В Ірпені він не був. Але припускають, що Київ відвідував. Його батьки їздили до Європи власною каретою. До свого маєтку повертались через Київ. Тоді, мабуть, єдиний раз Іван Тургенєв проїздом побував у Києві.
        Та з Україною його пов’язувало багато чого. У 1859 році Іван Тургенєв переклав з української мови російською збірку творів Марка Вовчка «Народні оповідання». Тургенєв підтримував дружні стосунки з Тарасом Шевченком, сприяв посмертному виданню його творів за кордоном, написав у 1876 році «Спогади про Шевченка». Смерть Миколи Гоголя письменник сприйняв як тяжке горе для літературного світу й відгукнувся на неї некрологом, за який його заарештували й заслали в Спаське-Лутовиново.
        Твори Тургенєва українською мовою переклали Іван Франко, Леся Українка, Максим Рильський.
        На Тургенєвській вулиці розташовані дві школи — №1 і №2. Школа №1 тривалий час була єдиною школою в Ірпені. Нині вона має художній профіль. Школа №2 теж спеціалізована. Тут поглиблено вивчають економіку й право.
        Навпроти парку мешкав художник М.О.Донцов. До нього приїздила художниця Катерина Білокур. Коли Матвій Олексійович помер, його учень, художник і викладач Київського художнього інституту Б.М.Піаніда, влаштував тут меморіальний музей Донцова. Уже помер і Борис Микитович. Картини М.О.Донцова передано в Ірпінський історико-краєзнавчий музей. Скульптури, які прикрашали садибу художника, зберігаються в школі №1. А на місці скромної хатини художника височить гарний двоповерховий особняк.
        У парку біля пам’ятника пожежникові Володимирові Правику на роковини Чорнобильської трагедії збираються ірпінці й згадують, що людство вже може знищити життя на Землі навіть без війни.
        Навпроти ЗОШ №2 — шкіргалантерейна фабрика. Таблички сповіщають, що тут розташоване приватне підприємство «Рада». «Приватне підприємство» написано мовою сусідньої держави. Складається враження, що це українці приїхали в Росію.
        Далі справа — колишній піонертабір імені А.С.Макаренка. Розграбований. Хто пам’ятає паркан піонертабору — може впізнати його на деяких садибах. Плити, які утворювали тротуар біля піонертабору, теж зникли.
        Взагалі, на вулиці Тургенєвська майже немає тротуарів. Але вона заасфальтована, і по ній ганяють автомобілі. Їх жертвами вже ставали собаки і коти. Ну, собак треба тримати на прив’язі. Та жителі вулиці непокояться, що можуть бути й людські жертви.
        Ми виходимо на вулицю Степанівська. Закінчилася Тургенєвська? Ще ні. Повернемо ліворуч, трохи пройдемо по Степанівській і звернемо праворуч — ми знову на Тургенєвській. Пройшовши цим відрізком, ми опиняємося біля огорожі заводу «Ірпіньмаш». Ось тут і закінчується вулиця Тургенєвська.
Анатолій ЗБОРОВСЬКИЙ, краєзнавець, м.Ірпінь

 

 Категория каталога: город Ирпень
КорректорRSS-новости

Системная информация: на генерацию сервером выделено: 7,837,008 бит | Времени: 0.20848512649536 мин. | Ошибок: 0

Loading...
Кухарська сотня Приірпіння

Авторизация вход пользователей


Забыли логин/пароль?
Зарегистрироваться

Пользователи авторизованные пользователи

Нет
Ирпенский независимый сервер - Золотые страницы Ирпеня справочник GP - Улицы, топография - город Ирпень - улица Тургеневская - Ирпень сайт - это новости Ирпеня, доска объявлений Ирпеня, работа в Ирпене, недвижимость Ирпеня, справка Ирпеня, карта города Ирпень и много полезной информации об Ирпене
Яндекс.Метрика
отдых в Карпатах
Настройка и установка спутниковых антенн в Ирпене и Буче.
Покупка новой квартиры от застройщика Ирпень гарантирует отсутствие проблем с предыдущими владельцами квартиры.