Супермаркети "виноситимуть" за межі міст

Печать
PDF

super-marketu-za-mistomДепутати вирішили підхопити західний тренд двадцятирічної давності - винести супермаркети за місто і змусити торгувати вітчизняним продуктом. Наскільки реально реалізувати задумане?

Народні депутати зареєстрували новий скандальний законопроект, що пропонує винести українські супермаркети за межу міста. Мова йде про відстані як мінімум у п'ять кілометрів від кордону міста. У документи пропонується винести за місто магазини, площею більше 300 кв. м.

Крім цього українських продавців хочуть зобов'язати торгувати переважно вітчизняним товаром. На думку розробника проекту, нардепа Олега Царьова, на українських прилавках повинно бути ніяк не менше 80% продукції місцевого виробництва. Це, нібито, може підтримати українського виробника. Час роботи таких магазинів скоротити з 9.00 до 20.00. А торгова націнка на товари не повинна перевищувати 20%.

Розробник законопроекту посилається на іноземний досвід. Мовляв, таким шляхом пішли багато міст ЄС. Правда, він не уточнює, що на цей шлях європейські чиновники і містобудівники стали ще років двадцять тому, коли торговельні мережі тільки формувалися.

"У Європі є дійсно така практика - великі супермаркети побудовані за містом. Раз на тиждень городяни їздять туди за покупками. Але таке зустрічається в невеликих, порівняно з Києвом, містах Європи, умовно кажучи, дорога від центру міста до такого торгового центру на авто займає близько 20-30 хвилин, приблизно стільки ж, скільки потрібно мешканцям, скажімо, Лісового масиву на те, щоб дістатися до одного великого супермаркету в районі Петрівки", - пояснює Петро Маковецький, київський архітектор.

На його думку, виносити за місто торгові центри потрібно було раніше - коли вони тільки почали з'являтися в місті, 15 років тому.

"Це частково би врятувало архітектуру міста, поліпшило б транспортне сполучення, і збільшило б зайнятість населення в передмістях... А зараз це зробити нереально навіть з технічної точки зору. Під Києвом, наприклад, просто не залишилося вільної землі. Навіть Малу Окружну через це не можуть добудувати, адже це куди більш значимий інфраструктурний проект для столиці. Ще кілька років і місто просто зупиниться", - міркує експерт.

"Супермаркети за містом - це добре для маленьких містечок, які легко перетнути на автомобілях за 20-30 хвилин. Я не уявляю, скільки часу в мене буде йти на те, щоб доїхати в п'ятницю ввечері, з Подолу, де я живу, до наприклад, супермаркету десь у Вишгороді. У жодному мегаполісі Європи я не бачила такої практики", - говорить Ганна Терве, фотограф (працює переважно з європейськими клієнтами).

За її словами, у великих містах ЄС є і торгові центри за містом - там зазвичай продукти дешевше, і невеликі магазини в центрі міста, і супермаркети в спальних районах. "Від голоду точно не помреш, але потрібно враховувати, що більшість супермаркетів закривається о 7-8 вечора. Але це пов'язано із захистом праці європейців", - пояснює Ганна Терве.

Ще більше критики викликав законопроект у представників ринку. Вони в один голос запевняють - така ініціатива попросту поховає їхній бізнес. "Ми не оговталися ще після кризи, а тут такі дурні ідеї... Це нереальні умови для бізнесу", - говорить один з представників відомої роздрібної мережі. За його словами, зараз заробляти магазину допомагають від сили 30% всієї представленої продукції, на неї націнка вища, ніж на інші.

"Так влаштований наш бізнес, ми ж не благодійна організація, і обмежувати націнки не можна. Єдиний вірний в ринкових умовах обмежувач конкуренції - здорова конкуренція мереж", - говорить співрозмовник.

"Тобто чим крупніше стає мережа, тим більш вигідно їй торгувати. Таким чином, якщо цей процес не регулювати, він автоматично призведе до того, що у нас буде одна велика торгова мережа, вони будуть диктувати умови виробникам, виробники в результаті збанкрутують, а мережа буде наповнена товарами імпортного походження", - наводить свої аргументи Олег Царьов, автор нашумілого законопроекту. "Маленькі магазинчики самі по собі не виживуть, великі мережі - це оптимізація витрат і економія. А що поганого в продукції іноземного виробництва? Тут покупець голосує гривнею - що йому подобається, то він і купує. Не можна нав'язувати якийсь певний товар, клієнт піде від нас. А від звички не відмовиться - буде купувати на ринку, з-під поли, той імпортний сир, що полюбився йому", - вважає представник торгової мережі.

"Як це прибрати імпортний продукт?! А де мені брати червону рибу, 80% якої завозиться в Україну зі Скандинавії? Чим її замінять, оселедцем з Дунаю?" - дивується Олена Степанова, киянка. "Хто компенсує власникам мереж витрати на переїзд? Хто компенсує їм будівництво нових площ? Зрештою, як вирішуватиметься питання з демонтажем тих будівель, які було збудовано під такі торговельні мережі? Як вирішуватиметься питання з договорами оренди? " - цікавиться Лев Пащенко, юрист. На його думку, даний законопроект поки являє собою набір "незрозумілих думок" і не має ніякої юридичної форми. "Поки це несерйозний документ, побоюватися торговельним мережам поки що нема чого. Можливо, найближчим часом, важко буде отримати землю в Києві під будівництво таких супермаркетів і торгових центрів... Однак, поки це не сильно насторожує ринок - мало хто думає про нове будівництво і масштабне розширення мережі, навпаки, найближчим часом, ринок завмре в очікуванні, бо кризові тенденції для України ще не закінчилися", - вважає експерт.

Не вірить в реалізацію законопроекту й один колишній співробітник Міністерства економіки і торгівлі України. "Мова йде про винесення за місто магазинів площею більше 300 кв. м. А такими величезними площами можуть похвалитися лише великі відомі мережі з іноземним капіталом. Уявіть собі на одну хвилинку, що значить винести за місто кілька великих, всім відомим, оптово-роздрібних супермаркетів,  розташованих в районі Петрівки?! Це не просто скандал. Це великий міжнародний скандал! Це значить поховати назавжди інвестиційний імідж країни!".

Джерело: ТСН.ua

Интересная статья? Поделись ей с другими:

Комментарии  

 
# ирпеньчанка 31.01.2013 12:22
Цитирую rer:
Сначала наделали бардака с этими торговыми центрами а теперь спохватились!Не видел не в одном европейском городе в центре города супермаркет!все на окраинах городов!туда идут не за буханкой хлеба а конкретно закупаются!Так что по-любому или на машине или на такси!А у нас в Ирпене местная достопримечательность на центральной площади супермаркет!Между прочем сам видел как люди затариваются по завязку тачки полные и что думаете в руках несут!?Нет,как правило на машинах и такси!

да, для меня тоже было шоком, как некоторые ирпенчане ожидали открытые нового продуктового(!) магазина, да еще и в центре города!!!!!! в Буче хоть повернули его в сторону трассы, что чуток скрасило центр, а у нас... это капец(((
еще говорят, что ан повороте на Ирпень будут строить еще один Эко....эти Эко..уже поднадоели((( продукты некачественные, очень часто- просроченные. Ашан бы или Новус...Или Фуршет побольше...
Цитировать
 
 
# rer 29.01.2013 23:00
Сначала наделали бардака с этими торговыми центрами а теперь спохватились!Не видел не в одном европейском городе в центре города супермаркет!все на окраинах городов!туда идут не за буханкой хлеба а конкретно закупаются!Так что по-любому или на машине или на такси!А у нас в Ирпене местная достопримечател ьность на центральной площади супермаркет!Меж ду прочем сам видел как люди затариваются по завязку тачки полные и что думаете в руках несут!?Нет,как правило на машинах и такси!
Цитировать
 

Добавить комментарий


Защитный код
Обновить

Loading...
Кухарська сотня Приірпіння

Авторизация вход пользователей


Забыли логин/пароль?
Зарегистрироваться

Пользователи авторизованные пользователи

Нет
Ирпенский независимый сервер - Супермаркети "виноситимуть" за межі міст - Ирпень сайт - это новости Ирпеня, доска объявлений Ирпеня, работа в Ирпене, недвижимость Ирпеня, справка Ирпеня, карта города Ирпень и много полезной информации об Ирпене
Яндекс.Метрика